خانه

---> وینچ جرثقیل چیست؟

بازگشت به لیست

وینچ جرثقیل چیست؟

وينچ وسيله اي است كه از يك قرقره، كابل بسته شده بر روي آن به همراه قلاب مربوطه و يك گيربكس تشكيل شده است و اين سيستم در سه نوع مختلف برقي، هيدروليك و گارداني مي باشد.
در نوع برقي، به وسايل پيش گفته يك الكتروموتور هم اضافه شده كه نيروي گرداننده اين سيستم را تأمين مي كند.
در نوع هيدروليك، اين نيرو توسط پمپ هيدروليكي، كه حركت خود را از گيربكس كمك يا هرزه گرد متصل به آن مي گيرد، ايجاد شده كه باعث به حركت درآوردن وينچ مي گردد.
نوع گارداني وينچ نيروي خود را، همان طور كه از نامش پيداست، توسط يك گاردان كه از طرفي متصل به گيربكس كمك است تأمين مي كند. و لازم به ذكر است كه از دو نوع ديگر بسيار پرقدرت تر است اما فقط تا وقتي كه موتور اتومبيل روشن باشد قابل استفاده است . مثلا اگر اتومبيلي هنگام عبور از عرض رودخانه از حركت بازماند و به دليل تماس آب با سيستم برق اتومبيل، موتور آن خاموش شود، وينچ گارداني و هيدروليك بلااستفاده مي شوند و اين يكي از مزيت هاي وينچ برقي نسبت به دو برادر قديمي ترش است.
چگونه مي توان، با وينچ كار كرد؟
ساده ترين راهي كه وينچ به كمك اتومبيلي كه بنا به دلايلي مانند چاله عميق، زمين گلي يا باتلاقي و... از حركت بازمانده مي آيد، حالتي است كه پس از اتصال كنترل وينچ به محل مربوط، به وسيله اهرمي كه در كنار وينچ قرار گرفته آن را آزاد كرده و مي توانيم كابل آن را باز كنيم و سر قلاب كابل را به اتومبيل ديگر و يا درختي كه توان تحمل نيروي وارده را داشته باشد، و يا ميله اي مناسب كه در زمين فرورفته باشد ببنديم.
سپس اهرم وينچ را در حالت قفل گذاشته و پس از خلاص كردن دنده خودرو، وينچ را روشن كنيم تا كابل آن توسط نيروي وينچ جمع گردد.
در اين حالت خواهيم ديد كه اتومبيل از مكاني كه در آن گير افتاده بود به آهستگي بيرون آمده و بعد از آن مي تواند بدون كمك وينچ ادامه مسير بدهد.
بعضي اوقات از وينچ براي كشيدن خودروي ديگري كه در جايي گير كرده به همين روش استفاده مي شود با اين تفاوت كه سر كابل وينچ به اتومبيل گير افتاده متصل شده و پس از روشن شدن وينچ اتومبيل به سمت وينچ حركت خواهد كرد و در نتيجه از مانع عبور خواهد كرد.
چه وينچي براي چه اتومبيلي مناسب است
كمپاني هاي زيادي در دنيا وينچ توليد مي كنند كه انتخاب مارك آن به سليقه خريداران مربوط مي شود ،ولي هر وينچي ظرفيت خاص خود را داراست. كارخانه هاي سازنده وينچ را در ظرفيت هاي مختلف براي اتومبيل هاي مختلف - بسته به وزن آنها - مي سازند.
براي انتخاب صحيح بايد وزن خالص خودرو را، كه معمولا بر روي پلاكي كه لاي در سمت راننده خودرو نصب شده درج گرديده، در عدد ۵/۱ ضرب كرده و حاصل آن، حداقل ظرفيت وينچي را كه مي توان روي اين خودرو نصب كرد نشان خواهد داد. مثلا خودرويي كه ۵/۱ تن وزن خالص دارد بايد حداقل، از وينچي كه ظرفيت ۲۳۰۰ كيلو را دارد استفاده نمايد و براي اين منظور مي تواند حداقل وينچ ۵۰۰۰ پوندي استفاده نمايد. (ظرفيت نوشته شده بر روي وينچ ها معمولا به واحد پوند نوشته مي شود كه هر پوند معادل ۴۵۰ گرم مي باشد.)
هنگام استفاده از وينچ به چه نكاتي بايد توجه داشت
۱- وقتي وينچ در حال كشش است نيروي بسيار زيادي به كابل آن وارد مي شود. پس در صورت پاره شدن، كابل فولادي آن مانند شلاقي فولادي عمل خواهد كرد. براي جلوگيري از ايجاد حوادث بايد افراد از مسير كابل دور باشند تا در صورت بريدن آن، كابل رها شده به كسي برخورد نكند چون بسيار خطرناك است.
۲- مي توان از يك پتو براي كنترل كابل بريده شده و جلوگيري از پرتاب آن استفاده نمود. به اين صورت كه آن را بر روي وسط كابلي كه در حال كشيدن است پهن كنيم.
۳- اگر از درخت براي تكيه گاه وينچ استفاده مي كنيم بايد موكت، نمد يا تسمه مخصوصي را كه براي اين منظور ساخته شده دور تنه درخت قرار داد تا پوسته تنه درخت آسيب نبيند.
استفاده از وينچ و نكات مربوط به آن بسيار مفصل تر از مطالب ذكر شده مي باشد و ما فقط در اين قسمت قصد معرفي و آشنايي با اين وسيله را براي خوانندگان داشتيم.

 

وینچ 

یک مجموعه مونتاژ و کوپله شده شامل الکتروموتور ترمز دار – گیربکس حلزونی با محور آبکاری شده درام (قرقره سیم بکسل) – شافت – یاطاقان – سیم 

بکسل  و شاسی اصلی می باشد.

وینچ معمولا برای کشیدن یا بلند کردن بار استفاده می گردد.

که موارد استفاده فراوانی دارد از جمله در معادن - جرثقیل های سقفی – جرثقیل های دروازه ای- بالابر مصالح بر- آسانسور های کارگاهی، کشتیرانی و بنادر و ...

ظرفیت وینچ های تولیدی این شرکت از kg 100 الی kg 10000 می باشد.

با هدف بالا بردن کیفیت محصول از بهترین متریال جهت ساخت این وینچ ها استفاده می گردد.

از جمله استفاده های فراوان وینچ ها در آسانسور کارگاهی و بالابر مصالح بر می باشد. 

که بسته به نوع و محل نصب آسانسور کارگاهی در پایین یا بالای چاهک نصب می گردد.

 

 

ar یا شین برقرسان جرثقیل

 

 این روش از مکانیزم لغزش بین ذغال جاروبک و شینه مسی به منظور انتقال برق از Bus Bar به جرثقیل استفاده می کند. این روش به منظور برقرسانی جرثقیلهای سقفی بسیار متداول بوده و بعضا می توان به منظور برقرسانی جرثقیلهای دروازه ای نیز از آن استفاده نمود

بازه تولیدات Bus Bar بسیار گسترده می باشد و بخش قابل توجهی از نیازهای صنعت جرثقیل را پوشش می دهد.

 

  • شین های عایق دار باز

 

  • شین های عایق دار بسته با روکش آلومنیومی
  • شین های عایق دار بسته با روکش PVC
  • شین های عایق دار بسته با روکش PVC به همراه ملحقات
  • چند نوع جاروبک

ویژگیهای BUS Bar:

 

1.قابل استفاده در مصارف با جریانهای بالا

2.بسیار متداول در برقرسانی طولی جرثقیل

3.قابل استفاده در محیطهای با دمای بالا

4.قابل استفاده در محیطهای با آلودگی بالا

5.قابل اجرا در طراحی های مختلف باز و بسته

6.قابل اجرا در پوششهای مختلف آلومینیوم و PVC

7.دارای خاصیت مادولار بوده و با تعویض بخشهای خراب، بدون نیاز به تغییر در سایر قسمتها می توان خرابی را رفع نمود

8.بسیار مناسب برای مسیرهای بسیار طولانی

9.قابلیت تغذیه هم زمان چندین جرثقیل که در یک مسیر پشت سر هم کار می کنند.

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 جرثقیل | جرثقیل سقفی | جرثقیل دروازه ای | زرین مهر
کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت کیهان فراز زرین می باشد